Biletomat w komunikacji miejskiej- dlaczego jest tak istotny?

Chyba każdy z nas zdążył się już przekonać co do tego, że obecnie praktycznie wszystko idzie z postępem. Okazuje się, że zmienia się cały świat, a nowe technologie i postępująca cyfryzacja zajmują coraz ważniejsze miejsce w naszym życiu. Można powiedzieć, że te szeroko rozumiane, nowe technologie tak naprawdę wkroczyły również w strefę komunikacji miejskiej. Nasi rodzice i dziadkowie z pewnością pamiętają dobrze czasy, w których bilet na przejazd kupowało się konkretnie u kierowcy przed samym wejściem do autobusu lub tramwaju.

Obecnie jednak dosłownie wszystko się zmieniło, a biletomaty opanowały w niezwykle skuteczny sposób praktycznie całą komunikację miejską zarówno w większych jak i w mniejszych miasteczkach. Wobec tego czy aby na pewno wiemy jak obsługiwać biletomaty w komunikacji miejskiej, a także, czy aby na pewno wiemy co zrobić, w momencie kiedy one nie działają?

Jak poprawnie obsługiwać biletomaty w komunikacji miejskiej?

Choć obsługiwanie biletomatów w autobusach i tramwajach wydaje się być dla nad kwestią oczywistą, to tak naprawdę w dalszym ciągu istnieje dość spore grono osób, które nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak można się z tymi urządzeniami właściwie obchodzić. Otóż na samym wstępie wyjaśnijmy, z czego taki biletomat się składa. Najczęściej posiada on bowiem dotykowy ekran LCD- choć w dalszym ciągu zdarzają się modele z przyciskami. Dodatkowym elementem jaki posiada biletomat jest nic innego jak czytnik kart kredytowych, który umożliwia proste i szybkie wykonanie transakcji. Oczywiście obsługa biletomatu sprowadza się w tym momencie do tego, by obsłużyć poprawnie informacje i komunikaty jakie pojawiają się nam na wyświetlaczu. Zwykle w pierwszej kolejności samodzielnie musimy wybrać rodzaj biletu, a następnie stwierdzić, czy być może możemy skorzystać z biletu ulgowego- nie oszukujmy, kontrola biletowa i tak sprawdzi, czy rzeczywiście mamy prawo do skorzystania z ulg. Następnie wystarczy jedynie przyłożyć swoją kartę kredytową do czytnika, a nasz bilet zostanie automatycznie wydrukowany. Następnie trzeba będzie go skasować- jeśli nie został on skasowany bezpośrednio przy wydruku.

Co zrobić, kiedy biletomat nie działa?

Pamiętajmy, że biletomat to nic innego jak czysta elektronika: polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/. Jest to zwykłe urządzenie, które przy tak intensywnej eksploatacji może w końcu odmówić posłuszeństwa. Wobec tego, co można zrobić w momencie kiedy biletomat nie działa? Otóż przede wszystkim nie możemy zdecydować się na podróż na „gapę”. Dlaczego? Z prostego powodu- bilety prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie można nabyć bezpośrednio u kierowcy lub przez aplikację internetową. Wobec tego zepsuty biletomat w autobusie czy w tramwaju nie jest swoistym przyzwoleniem do tego, by podróżować całkowicie za darmo. Warto o tym pamiętać, gdyż tego typu wymówki często nie działają już na kontrolerów, a my w tym momencie możemy spodziewać się dość pokaźnego mandatu. Za każdym razem na przejazd komunikacją miejską, obowiązuje nas posiadanie ważnego biletu- bez względu na stan biletomatu.