Góry Izerskie, atrakcje dla małych i dużych

Góry Izerskie znajdują się w samym sercu dolnego śląska, są świetnie skomunikowane dzięki połączeniom kolejowym. Dotarcie i odpoczynek w malowniczych miejscowościach leżących u podnóża Izerów nie stanowi więc większego problemu. Góry Izerskie mają do zaoferowania wiele interesujących szlaków górskich, miejsc wartych odwiedzenia oraz atrakcji turystycznych.

Miejsca, które warto odwiedzić w Górach Izerskich

Zatrzymując się w Świeradowie-Zdroju, lub pobliskich miejscowościach, warto zobaczyć największe atrakcje tego regionu. A są nimi:

  • Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, czyli słynny spacer w chmurach. To najwyższy punkt widokowy w okolicy o imponującej wysokości 62 metrów. Spacer platformą jest wypełniony atrakcjami, na zwiedzających czekają elementy edukacyjne oraz ekstremalne, np. przeszklona podłoga. Wielkie emocje podczas wchodzenia do dopiero początek, na turystów czekają zapierające widoki z samej góry platformy, a także możliwość zjazdu ponad 100-metrową zjeżdżalnią.
  • Kolej gondolowa na Stóg Izerski jest równie fascynującą atrakcją, zapewniającą piękne widoki. Działa przez cały rok. A na górze przywita nas schronisko, do którego również warto wejść.
  • Dom Zdrojowy z pijalnią wód i parkiem zdrojowym z pewnością umili wypoczynek turystom.
  • Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju działa po dziś dzień, w tym miejscu jest możliwość zjedzenia chleba wypiekanego sposobem naszych przodków
  • Kolej izerska- dla miłośników pociągów i niezwykłych widoków. To niezwykła atrakcja malowniczego regionu rozciągająca się na pograniczu Polsko-Czeskim. Prowadzi przez niezwykle malownicze, a zarazem dzikie i naturalne Góry Izerskie oferując wspaniałe widoki o każdej porze roku.

Szlaki i szczyty w Górach Izerskich

Góry Izerskie leżą na Dolnym Śląsku w Sudetach Zachodnich. Są nieco mniej popularne od Karkonoszy, choć odwiedzającym je turystom mają wiele do zaoferowania. Szczególnie chętnie wybierane są przez rodziny z dziećmi, ze względu na łagodne i urocze pasma górskie. Góry Izerskie – https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/gory-izerskie-pomysl-na-aktywny-wypoczynek-latem/ są świetną bazą wypadową dla osób wypoczywających w malowniczych, uzdrowiskowych miejscowościach: Świeradowie-Zdroju oraz Szklarskiej Porębie. Warto wiedzieć, że w Górach Izerskich, a dokładnie w Świeradowie-Zdroju swój początek ma Główny szlak Sudecki liczący 444 km długości. Najwyższym szczytem w Górach Izerskich jest natomiast Wysoka Kopa licząca 1126 m n.p.m. Jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Popularna, z zarazem najszybsza ścieżka na szczyt wiedzie przez Rozdroże Izerskie zielonym, a następnie czerwonym szlakiem. Po drodze można zobaczyć Kopalnie Kwarcu oraz Narzeczeński Kamień. Natomiast bardziej widokowa trasa biegnie szlakiem żółtym przez Rozdroże nad Kopą, trasa jest nieco dłuższa, ale zdecydowanie łagodniejsza. Wdrapać warto się również na Stóg Izerski, który jest niewiele niższy od najwyższego szczytu i zapewnia ciekawy oraz malowniczy szlak. U jego podnóża działa całoroczna kolejka gondolowa, która zabierze spragnionych widoków niemal na sam szczyt. Do innych interesujących górskich szlaków i szczytów warto dodać Wysoki Kamień, Smrek, Izerę, Palicznik czy Oreśnik.