Ochrona przeciwsłoneczna – klucz do utrzymania zdrowej skóry

Zdrowy wygląd skóry jest odzwierciedleniem trybu życia, sposobu odżywiania, a przede wszystkim zaangażowania w jej pielęgnację. Przed nadejściem lata obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na emulsje i kremy przeciwsłoneczne. To bardzo dobrze, ale jeszcze niewiele osób ma świadomość, że ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, powinna odbywać się przez cały rok. Dlaczego?

Zdrowie ze słońca?

Słońce ma zbawienny wpływ na samopoczucie, dostarcza energii, pomaga w utrzymaniu mocnych kości, nadaje skórze zdrowy odcień i wzmacnia cały organizm. Jednak nie należy zapominać o szkodliwym promieniowaniu UV, które nie tylko przyspiesza starzenie się skóry, prowadzi do jej licznych przebarwień, a także powoduje rozwój jednego z groźniejszych nowotworów: czerniaka. Dlatego tak ważne jest, aby kosmetyki do codziennej pielęgnacji zawierały filtr przeciwsłoneczny. Trzeba o tym pamiętać o każdej porze roku, nie tylko przed wyjazdem na letni urlop, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest aktywne przez cały rok i w każdym miejscu na świecie.

Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe – nie tylko na plaży

Warto mieć świadomość, że promienie UVA przenikają przez chmury, szyby w oknach, a także większość tkanin, z których uszyte są ubrania. Przed ich działaniem nie ochronią parasole, czy kapelusze, a jedynie używane do codziennej pielęgnacji kremy przeciwsłoneczne. Brak odpowiedniej dbałości o skórę prowadzi do jej przewlekłych uszkodzeń, które występują w postaci:

  • utraty wody, a nawet odwodnienia skóry
  • przebarwień
  • utratę elastyczności i jędrności skóry
  • łuszczenia się naskórka
  • zaostrzenia chorób dermatologicznych i alergii skórnych
  • przerostu gruczołów łojowych, czyli powstawania grudek (niestety zazwyczaj na twarzy)
  • uszkodzenia DNA komórek, które w efekcie są przyczyną występowania nowotworów skóry

Powyższe powody powinny być wystarczające, aby ochrona przeciwsłoneczna stała się nawykiem i była podstawą pielęgnacji skóry każdego dnia.

Jakie kosmetyki do ochrony przed promieniowaniem słonecznym?

Na szczęście coraz więcej kosmetyków, również tych kolorowych do makijażu, zawiera w składzie filtr przeciwsłoneczny. Warto jednak sprawdzić, czy jest to ochrona niska, średnia, czy wysoka. Oznaczenie SPF (Sun Protection Factor) oraz podana obok wartość liczbowa są wyznacznikiem poziomu tej ochrony. Należy jednak pamiętać, że aby emulsje, spraye, czy kremy przeciwsłoneczne działały skutecznie, to należy nanosić je na skórę kilka razy dziennie.

Pielęgnacja skóry, to również picie odpowiedniej ilości płynów i niewystawianie się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To wszystko w połączeniu z kosmetykami ochronnymi pomoże utrzymać skórze zdrowy i młody wygląd na długie lata.